
Philips
Philips iE33
The refurbished Philips iE33 cardiovascular ultrasound machine, launched in 2004, is one of the most popular ultrasound machines in demand due to it being the cardiovascular gold standard for over a decade. In the updated 2010 model, the iE33 xMatrix, it is equipped with xMatrix transducers with thousands of elements each and is capable of viewing images in 2 planes in real time as well as 4D capabilities that do not require a mechanical probe. The Philips iE33 xMatrix can enable QLAB quantific
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The refurbished Philips iE33 cardiovascular ultrasound machine, launched in 2004, is one of the most popular ultrasound machines in demand due to it being the cardiovascular gold standard for over a decade. In the updated 2010 model, the iE33 xMatrix, it is equipped with xMatrix transducers with thousands of elements each and is capable of viewing images in 2 planes in real time as well as 4D capabilities that do not require a mechanical probe. The Philips iE33 xMatrix can enable QLAB quantification and a multitude of various cardiovascular specific software enhancements that will add diagnostic confidence to standard vascular and cardiac exams. The Epiq 7 is the replacement to the iE33. Those looking for similar features and power at the premium level with a focus on radiology or OB/GYN, buyers chose the Philips iU22, which looks identical to the iE33 except it has one touchscreen, whereas the iE33 has two. with Standard 90-Day Warranty.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 17'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D Cardiac, 3D/4D Tee, 4D Stress Echo, Auto Optimization, CD/DVD-R Drive, Color Doppler, Compound Imaging, Contrast, CW Doppler, DICOM, HPRF, IMT, M-Mode, Power Doppler, PW Doppler, Speckle Reduction, Strain, Stress Echo, Tissue Doppler, Tissue Harmonics |
| HDD Size | 160GB |
| Wireless | No |
| USB Ports | 4 |
| Dimensions | 345 lbs, 60" x 22" x 43" |
| Year Built | 2004-2014 |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | Dual 8.4" |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Store, Structured Reports, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, DICOM, JPG, USB |
| Max Cine Memory | 000 Frames, 1 |
| PC Export Formats | AVI, JPG |
| Active Probe Ports | 3 |
| Maximum Depth (cm) | 10.5 |
| Monitor Resolution | 1280×1024 |
| Software Revisions | A-Cart, D-Cart, F-Cart, G-Cart, Vision 2007, Vision 2008, Vision 2009, Vision 2010, Vision 2011, Vision 2012 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 500 |
| Primary Applications | Cardiac, General Imaging, Vascular |
| Popular Configurations | C5-1, D2, L9-3, X5-1 |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, S-Video, VGA |
Applications
- Abdominal
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Intraoperative
- Musculoskeletal
- Pediatrics
- Superficial
- TCD
- TEE
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi