
Philips
Philips CX50
The refurbished Philips CX50 is a portable shared service ultrasound machine mainly used in radiology and OB/GYN practices for cardiovascular applications. The Philips CX50 for sale was launched in 2009 and continues to be one of the only premium portable ultrasounds that supports xMatrix transducers and PureWave single crystal. The CX50 offers 4D imaging for cardiac applications using an X7-2t xMatrix probe, although it doesn’t have 4D imaging for OB/GYN applications. The compact size of the CX
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The refurbished Philips CX50 is a portable shared service ultrasound machine mainly used in radiology and OB/GYN practices for cardiovascular applications. The Philips CX50 for sale was launched in 2009 and continues to be one of the only premium portable ultrasounds that supports xMatrix transducers and PureWave single crystal. The CX50 offers 4D imaging for cardiac applications using an X7-2t xMatrix probe, although it doesn’t have 4D imaging for OB/GYN applications. The compact size of the CX50 integrates it well in surgical, emergency, and point-of-care practices for space is tight and mobility is important. The Philips CX50 is the choice stable and reliable ultrasound machine if you are looking for a powerful portable ultrasound with high-quality imaging and advanced built-in features for great image quality on difficult-to-image patients/deep penetration. with Standard 90-Day Warranty.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 15'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D Cardiac, 4D TEE, Anatomical M-Mode, Auto Optimization, CD/DVD-R Drive, Color Doppler, Compound Imaging, Contrast, CW Doppler, DICOM, HPRF, IMT, Live Compare, M-Mode, Power Doppler, PureWave Transducers, PW Doppler, Speckle Reduction, Strain, Stress Echo, TEE, Tissue Doppler, Tissue Harmonics |
| HDD Size | 80GB |
| Wireless | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Dimensions | 13.6 lbs, 14" x 16" x 3" |
| Year Built | 2008–Current |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | N/A |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Store, Structured Reports, Worklist |
| Imaging Modes | 2D |
| Export Options | DICOM, JPG, USB |
| PC Export Formats | AVI, JPG |
| Active Probe Ports | 1 |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Software Revisions | A.x, B.x, Vision 2012, Vision 2013 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 755 |
| Primary Applications | Cardiac, General Imaging, Vascular, Veterinary |
| Popular Configurations | L12-3, S5-1 |
| Video and Output Options | Ethernet, USB |
Applications
- Abdominal
- Anesthesia
- Breast
- Cardiac
- Emergency Medicine
- Musculoskeletal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Small Parts
- Superficial
- TEE
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi