
Mindray
Mindray Imagyn I9
The Mindray Imagyn I9 is an advanced OB/GYN system that competes with other high-end systems such as the Voluson E-series and Philips Epiq ultrasound machines. Our sonographers at Probo Medical rank it among the best Women’s Health ultrasound machines on the market. Its advanced features include technologies specifically designed for fields such as perinatology, advanced OB/GYN, women’s health and fertility applications. With its scanning flexibility and convenient design, the new Mindray Imagyn
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The Mindray Imagyn I9 is an advanced OB/GYN system that competes with other high-end systems such as the Voluson E-series and Philips Epiq ultrasound machines. Our sonographers at Probo Medical rank it among the best Women’s Health ultrasound machines on the market. Its advanced features include technologies specifically designed for fields such as perinatology, advanced OB/GYN, women’s health and fertility applications. With its scanning flexibility and convenient design, the new Mindray Imagyn I9 for sale adapts to various clinical environments. As a distributor for Mindray, we have these available as New units with a 5-year warranty. Read our Review below to get our thoughts on this new ultrasound machine.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 23.8'' High Resolution LED |
| SSD/HDD | SSD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless | Yes |
| USB Ports | 6 |
| Dimensions | 1020 x 550 x 1000mm, 105kg |
| Year Built | 2022-Current |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 15.6" |
| DICOM Options | Commitment, Media Exchange, Print, Query/Retrieve, Store, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, BMP, DICOM, JPG, TIFF, USB |
| PC Export Formats | BMP, JPG, TIFF |
| Active Probe Ports | 5 |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1920×1080 |
| Trackball/Trackpad | Touchscreen, Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 1701 |
| Video and Output Options | HDMI, S-Video, USB, VGA |
Applications
- Abdominal
- Breast
- General Imaging
- OB/GYN
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi