
GE HealthCare
GE HealthCare Voluson S8
The refurbished GE Voluson S8 is GE’s mid-range Women’s health ultrasound machine featuring very good 3D/4D imaging as well as an HDlive option. As with all Voluson ultrasound machines, this Signature Series from GE provides excellent value and image quality over other 3D/4D ultrasound machines. In particular, the addition of HD to the Voluson S8 bring the price/performance on this machine to a “must-consider” level.
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The refurbished GE Voluson S8 is GE’s mid-range Women’s health ultrasound machine featuring very good 3D/4D imaging as well as an HDlive option. As with all Voluson ultrasound machines, this Signature Series from GE provides excellent value and image quality over other 3D/4D ultrasound machines. In particular, the addition of HD to the Voluson S8 bring the price/performance on this machine to a “must-consider” level.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 19'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D, 4D Virtual HD (HDLive), Anatomical M-Mode, Auto Optimization, AutoDoppler Calculations, B-Flow, Color Doppler, Compound Imaging, CW Doppler, Elastography, HD-Flow, M-Mode, Power Doppler, PW Doppler, Scan Assistant, SonoAVC Follicle, SonoNT, SonoVCAD Heart, SonoVCAD Labor, Speckle Reduction, STIC, Tissue Doppler, Tissue Harmonics, Tomographic, Virtual Convex, XTD |
| HDD Size | 320GB |
| Wireless | Adapter |
| USB Ports | 4 |
| Dimensions | 198 lbs, 60" x 33.5" x 24.5" |
| Year Built | 2012-Current |
| Power (USA) | 100-120V or 220-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | N/A |
| DICOM Options | Commitment, Media Exchange, MPPS, Print, Query/Retrieve, Store, Structured Reports, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, BMP, DICOM, JPG, MPEG, RAW, TIFF, USB |
| Max Cine Memory | 140MB |
| PC Export Formats | AVI, BMP, JPG, MOV, MPEG, RAW, TIFF |
| Active Probe Ports | 3 + Pedoff |
| Maximum Depth (cm) | 36 |
| Monitor Resolution | 1280×1024 |
| Software Revisions | BT12, BT14, BT16 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Popular Configurations | 12L-RS, 4C-RS, RAB4-8-RS, RIC5-9W-RS |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, Ethernet, USB, VGA, Wireless |
Applications
- Abdominal
- Breast
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Musculoskeletal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Radiology
- Small Parts
- Superficial
- Urology
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi