
GE HealthCare
GE HealthCare Voluson E8
The GE Voluson E8 is a premium ultrasound machine that has had a long standing as the best women’s health ultrasound on the market. As GE’s longest-standing product, this machine has many options that have been changed, upgraded, removed, or been made obsolete over this long period. The most notable technology improvements came with the popular HDlive 4D technology. This provides a very lifelike image in 4D obstetrics as it adds an adjustable lightsource on the in-utero fetus, creating shadows
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The GE Voluson E8 is a premium ultrasound machine that has had a long standing as the best women’s health ultrasound on the market. As GE’s longest-standing product, this machine has many options that have been changed, upgraded, removed, or been made obsolete over this long period. The most notable technology improvements came with the popular HDlive 4D technology. This provides a very lifelike image in 4D obstetrics as it adds an adjustable lightsource on the in-utero fetus, creating shadows and more depth to the image. The refurbished Voluson E8 price varies greatly, as the different software levels introduced more in-demand features. All units will have 4D imaging and provide excellent images for women’s health and OB/GYN. Nearly all with have the HDlive feature, which is preferred by many as the go-to 4D imaging mode.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 19'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D, 4D Virtual HD (HDLive), Anatomical M-Mode, Auto Optimization, B-Flow, CD/DVD-R Drive, Color Doppler, Color M-Mode, Compound Imaging, Contrast, CW Doppler, DICOM, Elastography, HD-Flow, HPRF, M-Mode, M-Mode Flow, Needle Visualization, Power Doppler, PW Doppler, SonoAVC Follicle, SonoNT, SonoVCAD, Speckle Reduction, STIC, Tissue Doppler, Tissue Harmonics, Tomographic, VOCAL, Volume Speckle Reduction |
| HDD Size | 320GB |
| Wireless | Adapter |
| USB Ports | 6 |
| Dimensions | 289 lbs, 55-62" x 23" x 37" |
| Year Built | 2007– Current |
| Power (USA) | 100V, 115-130V, 220-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 10.4" |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Query/Retrieve, Store, Structured Reports, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, BMP, DICOM, JPG, MOV, RAW, TIFF, USB |
| Max Cine Memory | 512MB |
| PC Export Formats | AVI, BMP, JPG, MOV, TIFF |
| Active Probe Ports | 3 + Pedoff |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1280×1024 |
| Software Revisions | BT08, BT09, BT13 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 700 |
| Primary Applications | Breast, General Imaging, OB/GYN |
| Popular Configurations | 4C-D, 9L-D, RAB4-8-D, RIC5-9-D |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, Ethernet, S-Video, USB, VGA |
Applications
- Abdominal
- Breast
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Musculoskeletal
- Neonatal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Radiology
- Small Parts
- Superficial
- Urology
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi