
GE HealthCare
GE HealthCare Voluson E10
The GE Voluson E10 ultrasound machine is a premium women’s health ultrasound that truly lives up to the name “Premium.” Its most notable feature is the new Matrix 4D transducer. This is a fully electronic 4D probe with no moving parts. This means there is no “sweeping” of the probe, and all images are obtained simultaneously with no lag. This means that frame rates are higher, image quality is great, and the diagnostic images are much more accurate. As with GE’s previous Voluson ultrasounds, th
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The GE Voluson E10 ultrasound machine is a premium women’s health ultrasound that truly lives up to the name “Premium.” Its most notable feature is the new Matrix 4D transducer. This is a fully electronic 4D probe with no moving parts. This means there is no “sweeping” of the probe, and all images are obtained simultaneously with no lag. This means that frame rates are higher, image quality is great, and the diagnostic images are much more accurate. As with GE’s previous Voluson ultrasounds, the Voluson E10 is relatively easy to learn, ergonomic, and an overall excellent women’s health ultrasound machine. For those looking for the best 4D imaging (diagnostic and non-diagnostic) and/or a premium top-of-the-line women’s health ultrasound machine, the Voluson E10 is hard to beat.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 23'' High Resolution LED |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D, 4D Virtual HD (HDLive), Advanced 4D, Advanced STIC, Advanced VCI, Anatomical M-Mode, Auto Optimization, AutoDoppler Calculations, B-Flow, Color Doppler, Compound Imaging, CW Doppler, DICOM, Elastography, HD-DVR, M-Mode, PW Doppler, Scan Assistant, SonoBiometry, SonoIT, SonoNT, SonoRenderLive, SonoVCAD, Speckle Reduction, Tissue Doppler, Tissue Harmonics, Tomographic, VOCAL II, Volume Speckle Reduction, XTD |
| HDD Size | 500GB |
| Wireless | Adapter |
| USB Ports | 6 |
| Dimensions | 324 lbs, 51" x 23" x 36.5" |
| Year Built | 2014-Current |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 12.1" |
| DICOM Options | Commitment, Media Exchange, MPPS, Print, Query/Retrieve, Store, Structured Reports, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, BMP, DICOM, JPG, MOV, RAW, TIFF, USB |
| Max Cine Memory | 512MB |
| PC Export Formats | AVI, BMP, JPG, MOV, TIFF |
| Active Probe Ports | 3 + Pedoff |
| Maximum Depth (cm) | 36 |
| Monitor Resolution | 1920 x 1080 |
| Software Revisions | BT14, BT16 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Primary Applications | Breast, General Imaging, OB/GYN, Vascular |
| Popular Configurations | 11L-D, C1-5-D, RAB2-5-D, RIC5-9-D |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, Ethernet, HDMI, S-Video, USB, VGA, Wireless |
Applications
- Abdominal
- Breast
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Musculoskeletal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Small Parts
- Superficial
- Urology
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi