
GE HealthCare
GE HealthCare Vivid i
The GE Vivid i portable ultrasound machine is a mid-range ultrasound system primarily designed for cardiovascular applications. Once considered the premium portable cardiovascular ultrasound machine, newer machines have since taken its place. However, that doesn’t mean it’s not a good ultrasound system. The portable Vivid i ultrasound offers many of the same imaging technologies as other GE ultrasounds, but it also leverages other powerful cardiac imaging features, including both adult and pedi
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The GE Vivid i portable ultrasound machine is a mid-range ultrasound system primarily designed for cardiovascular applications. Once considered the premium portable cardiovascular ultrasound machine, newer machines have since taken its place. However, that doesn’t mean it’s not a good ultrasound system. The portable Vivid i ultrasound offers many of the same imaging technologies as other GE ultrasounds, but it also leverages other powerful cardiac imaging features, including both adult and pediatric TEE probes that are not usually available on similar systems at this price point. This tried-and-true portable cardiac ultrasound machine remains a strong choice for those looking for a well-priced portable cardiovascular ultrasound machine.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 15'' High Resolution TFT LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | External |
| Ethernet | Yes |
| Features | Anatomical M-Mode, Auto Optimization, B-Flow, Color Doppler, Color M-Mode, Compound Imaging, CW Doppler, DICOM, HPRF, IMT, M-Mode, Power Doppler, PW Doppler, Speckle Reduction, Stress Echo, TEE, Tissue Doppler, Tissue Harmonics, Tissue Synchronization, Tissue Tracking |
| HDD Size | 80GB |
| Wireless | Adapter |
| USB Ports | 2 |
| Dimensions | 11 lbs, 2.3" x 14" x 13" |
| Year Built | 2008–Current |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | N/A |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Store, Structured Reports, Worklist |
| Imaging Modes | 2D |
| Export Options | AVI, DICOM, JPG, MPEG, MPEGVue, RAW, USB |
| Max Cine Memory | 1, 800 Frames |
| PC Export Formats | AVI, JPG, MPEG |
| Active Probe Ports | 1 |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1600×1200 |
| Software Revisions | BT06, BT09, BT11, BT12 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 300 |
| Primary Applications | Cardiac, General Imaging, Vascular |
| Popular Configurations | 12L-RS, 3S-RS, 8L-RS |
| Video and Output Options | Ethernet, USB, VGA, Wireless |
Applications
- Abdominal
- Anesthesia
- Breast
- Cardiac
- Emergency Medicine
- Fetal
- General Imaging
- Intraoperative
- Musculoskeletal
- Neonatal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Small Parts
- Superficial
- TCD
- TEE
- Vascular
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi