
GE HealthCare
GE HealthCare Vivid E9 XDClear
Expanding on the success of the bestselling GE Vivid 7 Dimension ultrasound, the GE Vivid E9 began a new era of advanced 4D cardiovascular imaging with a new concentration on ergonomics and efficiency. The Vivid E9 ultrasound machine with XDClear features single crystal probe technology, which is one of the more profound ultrasound imaging technologies in recent years. Single crystal probes greatly improve image quality and penetration, with more uniform clarity throughout the image. The GE Vi
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
Expanding on the success of the bestselling GE Vivid 7 Dimension ultrasound, the GE Vivid E9 began a new era of advanced 4D cardiovascular imaging with a new concentration on ergonomics and efficiency. The Vivid E9 ultrasound machine with XDClear features single crystal probe technology, which is one of the more profound ultrasound imaging technologies in recent years. Single crystal probes greatly improve image quality and penetration, with more uniform clarity throughout the image. The GE Vivid E9 replaced the GE Vivid 7 ultrasound and was succeeded by the GE Vivid E90 and GE Vivid E95 cardiovascular ultrasound machines. With a longstanding tradition of excellent imaging, the Vivid series of ultrasounds continues to impress.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 17'' HD LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D Cardiac, 4D Stress Echo, 4D TEE, Anatomical M-Mode, Auto Optimization, B-Flow, CD/DVD-R Drive, Color Doppler, Compound Imaging, CW Doppler, DICOM, Elastography, HPRF, IMT, M-Mode, Needle Visualization, Power Doppler, PW Doppler, Speckle Reduction, Strain, Stress Echo, Tissue Doppler, Tissue Harmonics, Tissue Synchronization, Tissue Tracking, Tomographic |
| HDD Size | 250GB |
| Wireless | Adapter |
| USB Ports | 6 |
| Dimensions | 305 lbs, 51" x 23" x 33" |
| Year Built | 2008–Current |
| Power (USA) | 100-230V, 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 10.4" |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Query/Retrieve, Store, Structured Reports, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | AVI, DICOM, DICOM Enhanced 3D/4D, JPG, RAW, USB, WMV |
| Max Cine Memory | 210MB |
| PC Export Formats | AVI, JPG, MPEG |
| Active Probe Ports | 3 + 1 TEE |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1280×1024 |
| Software Revisions | BT09, BT11, BT12, BT13 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Popular Configurations | 11L-D, 3V-D, M5S-D |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, Ethernet, S-Video, USB |
Applications
- Abdominal
- Breast
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Intraoperative
- Musculoskeletal
- Neonatal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Radiology
- Small Parts
- Superficial
- TCD
- TEE
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi