
GE HealthCare
GE HealthCare NextGen LOGIQ e
Following up on the tremendously successful GE Logiq e, the GE Logiq e NextGen provides more modern features and upgrades to its predecessor. GE positioned the Logiq e NextGen portable ultrasound as a point-of-care ultrasound machine, but it has many more features and is tremendously versatile. This is a highly recommended refurbished portable ultrasound machine for those needing a mobile/portable machine that can perform a wide variety of studies, particularly in the point of care market.
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
Following up on the tremendously successful GE Logiq e, the GE Logiq e NextGen provides more modern features and upgrades to its predecessor. GE positioned the Logiq e NextGen portable ultrasound as a point-of-care ultrasound machine, but it has many more features and is tremendously versatile. This is a highly recommended refurbished portable ultrasound machine for those needing a mobile/portable machine that can perform a wide variety of studies, particularly in the point of care market.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 15'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | SSD |
| CD/DVD-R | External |
| Ethernet | Yes |
| Features | Anatomical M-Mode, Auto Optimization, AutoIMT, Color M-Mode, Compound Imaging, CW Doppler, DICOM, M-Mode, Needle Visualization, Panoramic, Power Doppler, PW Doppler, Speckle Reduction, Stress Echo, Tissue Doppler, Tissue Harmonics |
| HDD Size | 128GB |
| Wireless | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Dimensions | 11.5 lbs, 2.75" x 11.6" x 14" |
| Year Built | 2016-Current |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | N/A |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Store, Structured Reports, Verify, Worklist |
| Imaging Modes | 2D |
| Export Options | AVI, DICOM, JPG, MPEGVue, RAW, USB |
| PC Export Formats | AVI, JPG |
| Active Probe Ports | 1 |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1024×768 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Primary Applications | Anesthesia, Cardiac, OB/GYN, Small Parts, Urology, Vascular |
| Popular Configurations | 12L-RS, 3sC-RS, C1-5-RS, E8C-RS |
| Video and Output Options | Ethernet, HDMI, USB, Wireless |
Applications
- Abdominal
- Anesthesia
- Cardiac
- Emergency Medicine
- Musculoskeletal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Small Parts
- Superficial
- TCD
- Urology
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi