
GE HealthCare
GE HealthCare LOGIQ E10
The refurbished GE Logiq E10 ultrasound machine represents a relatively large improvement over the very popular (and very good) GE Logiq E9. While the Logiq E9 was among the best systems when it was released, the Logiq E10 takes advantage of the latest technologies to improve speed, penetration, image resolution, and ergonomics. It is also among the most secure ultrasound machines, making it popular with IT departments everywhere. As a truly premium ultrasound machine, the Logiq E10 is very pr
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The refurbished GE Logiq E10 ultrasound machine represents a relatively large improvement over the very popular (and very good) GE Logiq E9. While the Logiq E9 was among the best systems when it was released, the Logiq E10 takes advantage of the latest technologies to improve speed, penetration, image resolution, and ergonomics. It is also among the most secure ultrasound machines, making it popular with IT departments everywhere. As a truly premium ultrasound machine, the Logiq E10 is very pricey, however, as a refurbished system prices are significantly lower than the price of a new Logiq E10.
Specifications
| Battery | No |
| Monitor | 17'' High Resolution LCD |
| SSD/HDD | HDD |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | 3D/4D, 3D/4D Cardiac, Auto Optimization, CD/DVD-R Drive, Color Doppler, Compound Imaging, Contrast, CW Doppler, DICOM, Elastography, HPRF, IMT, M-Mode, Panoramic, Power Doppler, PW Doppler, Shear Wave Elastography, Speckle Reduction, STIC, Strain, Stress Echo, TEE, Tissue Doppler, Tissue Harmonics |
| HDD Size | 160GB |
| Wireless | No |
| USB Ports | 4 |
| Dimensions | 320 lbs, 60" x 22.5" x 44.5" |
| Year Built | 2004-2014 |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 8.4" |
| DICOM Options | Commitment, MPPS, Print, Store, Structured Reports, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | DICOM, JPG, USB |
| Max Cine Memory | 2, 200 Frames |
| PC Export Formats | AVI, JPG |
| Active Probe Ports | 3 |
| Maximum Depth (cm) | 35 |
| Monitor Resolution | 1280×1024 |
| Software Revisions | A-Cart, D-Cart, F-Cart, G-Cart, Vision 2007, Vision 2008, Vision 2009, Vision 2010, Vision 2011, Vision 2012 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Max Frame Rate (FPS) | 500 |
| Primary Applications | Breast, General Imaging, OB/GYN, Vascular |
| Popular Configurations | C5-1, C8-4v, L9-3, V6-2 |
| Video and Output Options | Audio, Composite Video, DVI, S-Video, VGA |
Applications
- Abdominal
- Anesthesia
- Breast
- Cardiac
- Fetal
- General Imaging
- Intraoperative
- Musculoskeletal
- Neonatal
- OB/GYN
- Pediatrics
- Radiology
- Small Parts
- Superficial
- TCD
- TEE
- Urology
- Vascular
- Venous
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi