
Acuson
Acuson Maple
The Acuson Maple ultrasound machine offers superior image quality, user-friendly interface, and diverse applications that make it an excellent choice for any medical facility. It offers an array of impressive features that provide the user with advanced imaging capabilities that will provide excellent image quality and resolution for detailed scans. This machine is equipped with easy-to-use controls and a touch screen display with customizable layouts and presets for different scanning modes to
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The Acuson Maple ultrasound machine offers superior image quality, user-friendly interface, and diverse applications that make it an excellent choice for any medical facility. It offers an array of impressive features that provide the user with advanced imaging capabilities that will provide excellent image quality and resolution for detailed scans. This machine is equipped with easy-to-use controls and a touch screen display with customizable layouts and presets for different scanning modes to give the an user accurate diagnosis and treatment.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 21.5'' High Resolution LED |
| CD/DVD-R | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Features | Anatomical M-Mode, Color Doppler, Color Flow, Elastography, M-Mode, Tissue Harmonics, B-Mode |
| Wireless | Yes |
| USB Ports | 4 |
| Dimensions | 114 lbs |
| Power (USA) | 100-240V, 50/60 Hz |
| Touchscreen | 13.3" |
| DICOM Options | MPPS, Structured Reports, Worklist |
| Imaging Modes | 2D, 3D/4D |
| Export Options | DICOM, USB |
| Max Cine Memory | 1260 frames |
| Active Probe Ports | 4 |
| Maximum Depth (cm) | 30 |
| Monitor Resolution | 1920×1080 |
| Trackball/Trackpad | Trackball |
| Primary Applications | Cardiac, Radiology |
| Video and Output Options | HDMI, S-Video, USB |
Applications
- Cardiac
- Emergency Medicine
- General Imaging
- OB/GYN
- Radiology
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi