
Acuson
Acuson Freestyle
The Siemens Acuson Freestyle point-of-care ultrasound (POCU) machine is one of the first ultrasound machines to use wireless transducer technology, addressing the needs of those seeking a truly sterile environment. Because there are no cables, the clinician can manage the exam through the controls on the transducer. The system provides flexibility and mobility while scanning within a wireless range of up to 10 feet (three meters) from the system. The Acuson Freestyle focuses on providing a conv
Category
Diagnostic Ultrasound
Overview
The Siemens Acuson Freestyle point-of-care ultrasound (POCU) machine is one of the first ultrasound machines to use wireless transducer technology, addressing the needs of those seeking a truly sterile environment. Because there are no cables, the clinician can manage the exam through the controls on the transducer. The system provides flexibility and mobility while scanning within a wireless range of up to 10 feet (three meters) from the system. The Acuson Freestyle focuses on providing a convenient, easy-to-use ultrasound machine with good image quality for surgical environments. The transducers also operate as a wireless remote controller, where the operator can control settings and parameters via controls on the transducer, eliminating the need for contact with the ultrasound system.
Specifications
| Battery | Yes |
| Monitor | 15'' High Resolution LED |
| CD/DVD-R | N/A |
| Ethernet | Yes |
| Features | Color Doppler, Color Flow, Power Doppler, Speckle Reduction |
| HDD Size | 16GB |
| Wireless | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Dimensions | 10.5 lbs, 13.2" x 4.7" x 4.8" |
| Power (USA) | 50/60 Hz |
| Touchscreen | 15" |
| Imaging Modes | 2D |
| Export Options | AVI, JPG |
| PC Export Formats | JPG, MOV |
| Active Probe Ports | 0 |
| Monitor Resolution | 1024×768 |
| Trackball/Trackpad | Touchscreen |
| Max Frame Rate (FPS) | 512 |
| Video and Output Options | VGA |
Applications
- Abdominal
- Anesthesia
- Emergency Medicine
- Musculoskeletal
- OB/GYN
- Small Parts
- Vascular
Related Products
View all Diagnostic Ultrasound →
Terason
Terason uSmart 3300
With the Terason uSmart 3300 ultrasound, the Terason brand of ultrasound machines introduced an entirely new hardware platform based on an entirely new design, ergonomics, and efficient use. The Terason uSmart 3300 brings together innovative Smart Technology with high-resolution imaging. Moving away from the MacBook Pro, the usSmart 3300 ultrasound system features a compact and impact-resistant laptop “clamshell” design with a powerful Intel i7 processor and 8GB of RAM. Users can view images on

Terason
Terason uSmart 3200T
The used Terason uSmart 3200t is a tablet-style portable color Doppler ultrasound machine designed for the point-of-care bedside ultrasound market. This handheld ultrasound weighs less than 5lbs and uses gestures and touch operation much like a tablet or touchscreen computer. With Terason’s well-known unique beamforming microprocessor technology, the refurbished Terason uSmart 3200t provides excellent image quality with an efficient workflow and easy use.

SonoSite
Sonosite XPorte
The refurbished Sonosite X-Porte ultrasound machine is an easy-to-use shared-service Point of Care (PoC) ultrasound machine. This lightweight ultrasound is very accessible for unexperienced ultrasound users. While the SonoSite X-Porte is a stand-alone ultrasound system, it has all of the qualities of a portable ultrasound system that you could need, including a rechargeable battery. with Standard 90-Day Warranty.

SonoSite
Sonosite SII
The refurbished SonoSite SII is the second-generation point-of-care ultrasound in the SonoSite S-Series of portable ultrasound machines. The used SonoSite SII design departs slightly from the previous S-Series ultrasound machines by its size and user controls. It is about 3 inches taller than the original S-Series and 2 inches thinner. It adds 4 pounds of weight (12.6 lbs) and has more intuitive controls. The SII is completely flat-panel and has an overall different look and feel than the origi